To nejlepší pro zdraví

To nejlepší pro zdraví

Data v tomto článku jsou ověřena odborníkem ze Státního Zdravotního Ústavu České Republiky. Výzkumy poskytují stále více poznatků, jak nejlépe přistupovat ke svému zdraví a jak i výuka angličtiny či jiných cizích jazyků by měly být součástí zdravého životního stylu. Tento článek zahrnuje nejdůležitější informace, jak důležitou roli hraje v průběhu stárnutí aktivní životní styl, zdravé stravování a psychická vyrovnanost.

Obsah:

Bílkoviny vhodné pro zdraví

Rychlému odbourávání svalové hmoty zabraňuje pravidelný přísun bílkovin v malých porcích několikrát za den. Zdravé stravování by mělo zahrnovat mořské ryby, které jsou důležité ze tří důvodů:

 1. obsahují jód, nezbytný pro činnost štítné žlázy a tím vývoj a funkci mozku a celou látkovou přeměnu (myšlení, paměť, ukládání nových informací, tvorbu energie, krev, vlasy, svalovou činnost),
 2. vitamín D důležitý pro vstřebávání vápníku, a tím prevenci osteoporózy, imunitu, funkci svalů i krve a
 3. omega tři nenasycené mastné kyseliny, které chrání před srdečně cévními chorobami. Tuňák nebo žralok žijí dlouho, proto mají bohužel vysoký obsah rtuti a člověk by je měl konzumovat maximálně 2x za měsíc.

Jaké ryby jsou tedy nejvhodnější? Nejvíce omega 3 mastných kyselin a zároveň nejméně rtuti má losos, sardinky, sledi, krab, olej z tresčích jater, pstruh duhový a makrela. Zdravé jsou také krevety , různé mušle a slávky. Tyto druhy můžeme s klidným svědomím jíst 2x týdně, ale pokud se nám zdají drahé, svůj účel splní i sardinky z konzervy nebo sledi jako kyselé ryby.

Živočišné bílkoviny by měly doplňovat kvalitní zdroje rostlinných bílkovin. Jezte proto luštěniny, tofu, ořechy a semena. Denně hrstička ořechů, případně s nějakými semínky, dvakrát týdně luštěniny – počítá se i humus z cizrny. Na zdraví má velký vliv i množství červeného masa. Při denní konzumaci podporuje rozvoj dny, nicméně je zdrojem železa. Jak často je optimální? 1-2x týdně v polévce, v omáčce, v burgeru nebo tortile. Možností je mnoho.

Uzeniny vedou ke vzniku nádorových onemocnění, a proto je lépe se jim vyhýbat. Několik opečených špekáčků u táboráku za rok ale žádnou škodu nezpůsobí. Zdrojem železa, vitamínu D a plnohodnotných bílkovin jsou také vajíčka – platí zásada, že jedno vajíčko denně neškodí. U vegetariánů je to naopak nezbytné. Veganství pak vyžaduje věnovat skladbě jídelníčku zvýšenou pozornost a některé prvky a vitamíny dodávat v tabletách (železo, vitamín D aj.), jinak hrozí chudokrevnost, snížená imunita, osteoporóza a řada dalších onemocnění.

muž s bolestí srdce

Tuky

Za zdravé srdce, cévní aparát a nervový systém jsou zodpovědné omega – 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy např. v řepkovém, sezamovém, dýňovém, lněném nebo olivovém oleji, ale také v rybách, ořechách, avokádu či „semínkách“ – viz kapitola bílkoviny.
zdravé ořechy

Velké riziko pro zdraví představují ztužené tuky, které se prodávají samostatně na pečení, nebo jsou součástí polev a náplní sušenek či zákusků. Nalezneme je také v listovém těstě a sladkém pečivu. Nezdravé jsou také uzeniny, ve větší míře i sádlo, škvarky a máslo, které mají vysoký obsah tuku. Nadměrná konzumace tuků přispívá k srdečně cévním nemocněním, obezitě a cukrovce a nádorům zejména zažívacího traktu.

Potraviny s vysokým obsahem živin

Pohanka, oves, jáhly, quinoa, kuskus, bulgur a neloupaná rýže jsou zdrojem vysokého obsahu látek přínosných pro organismus. Důležitý je také příjem vápníku. Nenajdeme ho nejen v často doporučovaných mléčných výrobcích, ale také např. v listové zelenině. Ta obsahuje kyselinu folátovou, která chrání proti Alzheimerově chorobě a kornatění cév. Vysoký obsah vápníku má také brokolice, květák nebo mák.

Pro vstřebávání vápníku je ale rozhodující vitamín D- bez něj se vápník ze střeva nedokáže vstřebat do krve. Vitamín D je obsažen v rybách nebo doplňkách stravy (viz kapitola bílkoviny), ve vaječném žloutku, vnitřnostech a mléčných produktech. Tělo jej také získává účinkem slunečního (UV) záření, protože v kůži je obsažen jeho prekurzor – provitamín D. U dětí a mladších lidí postačí v naší zeměpisné šířce 10 - 20 minut denně na sluníčku s nezakrytým obličejem a pažemi. Lidí nad 40 let věku se to však netýká, protože již v kůži žádný provitamín D nemají. Z mléčných produktů by starší lidé měli konzumovat raději ty zakysané, protože jsou lépe stravitelné.

Nesmí se zapomínat na dostatečný příjem také dalších vitamínů, zejména vitamínu C, který podporuje imunitu a zlepšuje pevnost cévní stěny, protože podporuje tvorbu kolagenu. Největší množství je obsaženo např. v paprikách, černém rybízu, ale také např. kopru nebo citrusech. Nejlépe je konzumovat je syrové, protože se tepelnou úpravou ničí.

Provázanost účinků různých vitamínů, minerálů prvků a ostatních živin na lidský organismus je tak složitá, že nejlepší rada je pestrá strava s několika jednoduchými zásadami:

 • 3 porce zeleniny a dvě porce ovoce denně- střídat ovoce a zeleninu všech barev. Ovoce nejlépe syrové, zelenina s obsahem vitamínu C také syrová, ostatní může být i vařená, dušená apod.
 • Mléčné výrobky denně nejlépe zakysané a neslazené, doplněné čerstvým ovocem, ořechy a semínky
 • 1-2x týdně ryby s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin (losos, makrela, sardinky, také krevety, mušle aj.), obsahují také jód a vitamín D.
 • Přijímat sůl do množství 6 g denně včetně hotových potravin
 • Přijímat přidané cukry v množství do 24 g denně
 • Jak často jíst maso? Maso kromě ryb 2x týdně v průměru stačí, záleží i na množství, k tomu 1-2x týdně ryba
 • Uzeniny: čím méně, tím lépe
 • Alkohol: čím méně, tím lépe – platí i pro pivo a víno, jejich prospěšnost je mýtus, alkohol je karcinogen, který mj. zvyšuje riziko rakoviny prsu a nádorů zažívacího traktu.
 • Sušenky, zákusky, bonbóny, sladkosti: čím méně, tím lépe – nahrazovat naturálními oříšky (bez polev, soli a cukru!), čerstvým či sušeným ovocem

A hlavně platí zásada: pestrost – jak začneme něco ze stravy vyřazovat, nejspíše se stane, že dominovým efektem nám začne chybět další řada vitamínů, minerálů a živin, které jsou na konzumaci jedné potraviny navázané. Důležité je čerpat z věrohodných zdrojů, ne z laických- byť dobře míněných- diskusí a rad.

Pitný režim

Na zdraví má velmi důležitý vliv i pravidelný pitný režim. Vhodné nápoje jsou čistá voda, voda s citronem nebo plátkem zázvoru a bylinkové čaje. Tekutiny zodpovídají za transport živin k orgánům a mají pozitivní vliv na činnost mozku, trávení a krevní oběh. Mezi příjem tekutin můžete započítat i polévku a mléko.

Denní Množství

Zdravé stravování

Během stárnutí dochází k úbytku svalové hmoty. Klesá chuť k jídlu, protože čichové a chuťové buňky degenerují. V zažívacím traktu probíhají změny, které mohou způsobit potíže při trávení, např. pálení žáhy, zácpu nebo snížený příjem vitamínů. Mnoho seniorů má problémy při kousání a polykání stravy. Starší lidé by se však neměli odbývat. Na množství prospěšných látek v potravinách závisí jejich zdravotní stav a kondice.

senioři v kuchyni

Zvládání stresu

Nadměrný stres je příčinou mnoha chorob. Dopřávejte si dostatečný spánek, alespoň šest hodin denně. Pravidelně cvičte kardiovaskulární nebo aerobní cvičení. Udržujte kontakt s příbuznými a přáteli. Stres kompenzujte pohybem – během, rychlou chůzí, cvičením, jógou. Ve volném čase se stýkejte s lidmi, kteří Vás nabíjejí, posouvají dále a jsou pozitivní. Vyhýbejte se závistivcům a věčným stěžovatelům. Stres je nakažlivý a dobrá nálada také.

smutní lidé v pokoji

Pohyb pro zdraví

Vědci University College v Londýně zkoumali 11 000 lidí narozených v roce 1958 až do jejich padesátin. Zaznamenali vztah mezi příznaky deprese a úrovní fyzické aktivity. Vždy, když se dáte do pohybu, se riziko deprese sníží o 6 %. Nejvíce prospěšná na zdraví je obyčejná chůze. Lékaři považují chůzi za výbornou prevenci proti infarktu. Aktivuje enzym, který zvyšuje hladinu HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu). Optimalizuje krevní tlak a dokáže snížit hypertenzi. V poslední době je velmi populární cvičení jógy. Nedávný výzkum provedený v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně potvrdil pozitivní vliv jógy na zdraví seniorů. Podle lékařky Kateřiny Sheardové pomáhá lidem zbavit se stresu a úzkosti. Jógou se zabývali i vědci v nemocnici Israelita Albert Einstein v brazilském městě Sao Paulo. Zkoumali mozky 42 žen starších 60 let. Polovina z nich cvičila jógu po dobu nejméně 15 let. Tyto ženy měly větší kortikální tloušťku v oblastech mozku, které se podílejí na výkonných funkcích, jako je pozornost. Existuje také silná vazba mezi tloušťkou prefrontální kůry a dobrou pamětí.

lidé na zdravotní procházce

Cvičení paměti

U každého člověka dochází ke změnám mozkových funkcí. Může se zhoršit schopnost zapamatovat si nové informace, mění se prostorové vnímání a ubývá schopnost soustředit se. Velký význam má pravidelné cvičení paměti, které je stejně důležité jako tělesný trénink. Nejúčinnější je u zdravých seniorů. Osoby, které mají s pamětí větší problémy, však mají k dispozici různé druhy kognitivní rehabilitace. Jedná se např. o jednoduché slovní hry, doplňování slov nebo skládání obrazců. Velmi vhodná je také metoda reminiscenční terapie, při které se využívá vzpomínek na události a zážitky z minulosti. Je třeba připomenout, že paměť a vštípitelnost se zhoršuje při snížené funkci štítné žlázy, chudokrevnosti, při zužování tepen (ateroskleróze) a nedostatku vitamínu B a bílkovin. Sebelepší trénink při nedostatku základních živin nedokáže regenerovat tkáně. Správně mohou fungovat jen tehdy, pokud jsou anatomicky v pořádku.

muž cvičící paměť

Vliv studia angličtiny na lidský mozek

Na zdraví a pozitivní vývoj mozku má studium cizího jazyka vliv podle podle mnoha výzkumů. Mnohojazyčnost může zlepšit pozornost a paměť a poskytuje tzv. kognitivní rezervu, která pomáhá zpozdit nástup demence. Podle Ellen Bialystokové z York University v Kanadě dokáže dovednost mluvit dvěma jazyky zdržet diagnózu demence až o pět let. Pokud ovládáte čtyři nebo více jazyků, můžete onemocnění mozku oddálit až o devět let. Toto potvrdili i odborníci z Univerzity v Edinburghu a Nizamova institutu lékařských věd v indickém Hajdarábádu. Lékaři analyzovali údaje téměř 650 pacientů s projevy demence. U všech vícejazyčných pacientů se projevil pozdější nástup demence bez významnějších rozdílů u pohlaví, zaměstnání či života ve městě nebo na venkově, včetně negramotných. Nejčastější formou demence je Alzheimerova choroba. Oddálení příznaků demence podle autorů studie nezávisí na vzdělanosti jedince.
zdravé pití v kavárně

Přepínání mezi jazyky, jejich gramatickou strukturou a zvukovou charakteristikou představuje významný prostředek pro udržování mozku v dobré kondici. Jak se naučit anglicky ve vyšším věku? Handicapem může být horší paměť a soustředění. Přesto však lze efektivně studovat cizí jazyk. Lidé v důchodovém věku si můžou čas lépe organizovat než pracující. Najděte denní dobu, kdy jste schopni soustředit se co nejdéle. Vypněte televizi a mobilní telefon, aby Vás nic nerušilo. Učte se pravidelně a zařazujte krátké přestávky. Zaměřujte se na podstatné informace. Zkoušejte slovíčka spojovat s obrázkem, emocí nebo pohybem. Vymýšlejte mnemotechnické pomůcky, např. vytvářejte krátké příběhy s použitím nové slovní zásoby. Pokud se budete učit pravidelně, brzy dosáhnete viditelných výsledků a hlavně uděláte něco pro zdraví. I mladý člověk musí nové slovo slyšet 74x aby si jej zapamatoval.

učení ku zdraví

Studium angličtiny pro zdraví

Studium cizích jazyků je ideální způsob, jak si zlepšit své duševní zdraví ve vyšším věku. Starší lidé zůstávají často sami, což může vést k depresi. Samota však nemusí postihovat jen lidi v důchodovém věku. Mnoho mladých lidí ve věku nad třicet let, také žije samo a má jen málo kontaktu s lidmi mimo pracovní kolektiv. Proto je velmi důležité mít přátele se společným zájmem. Společným zájmem může být i učení se cizím jazykům. Jazyková škola Anglicky za rok nabízí individuální hodiny angličtiny pro studenty všech věkových kategorií od dětí navštěvujících první třídu až po seniory. Poznáte mladé lektory, kteří Vám pomůžou osvojit si potřebnou slovní zásobu i gramatiku. Popovídají si s Vámi v angličtině na témata, která Vás zajímají. Naši lektoři používají moderní výukové metody s vysokým zapojením studenta do hodin. Kromě klasických učebnic využívají písničky, zajímavé texty, videa a filmy. Výuka může probíhat přímo u Vás doma.
výuka angličtiny pro seniory

Vzdělávání seniorů

Díky učení si senioři mohou zvýšit sebevědomí a získat novou životní náplň. Možnost vzdělávat se ve vyšším věku nabízejí např. univerzity třetího věku, knihovny, seniorská centra a kluby. Jejich činnosti jsou velmi pestré. Organizují např. přednášky, besedy s odborníky, návštěvy kulturních akcí nebo společné výlety. Cílem není jen získání dovedností a zkušeností, ale i seznámení se s novými lidmi se stejnými zájmy a navázání přátelství.

výuka angličtiny pro seniory

Novou alternativu ve vzdělávání seniorů představují virtuální kurzy, které umožňují komunikaci s lektorem přes internet. Senior se může zúčastnit kdykoli a kdekoli a může se později vrátit k probírané látce. Učením se novým poznatkům lze předcházet Alzheimerově chorobě.

aktivní senioři před počítačem

Proč se učit anglicky i ve vyšším věku?

Angličtina má v dnešní době široké uplatnění. Cizí jazyk můžete využít např. při cestování nebo čtení knih v originále. Občas mají starší osoby pocit méněcennosti. Jsou smutní z toho, že nemají tolik energie jako mladší lidé. Často se mluví o tzv. mezigenerační propasti. Učení se angličtiny Vás přiblíží mladé generaci a dodá Vám nový smysl života. Můžete se učit také se svými dětmi nebo vnoučaty a získat tak společný zájem. Děti rády tráví čas s někým, kdo je učí něčemu novému – je však třeba, aby to bylo zábavné. Škola hrou, kterou popsal už J. A. Komenský. Inspirace pro různé jazykové hry získáte i na našich hodinách anglického jazyka. Mnoho lidí jezdí do zahraničí za studiem nebo prací. Pokud se to týká i Vašich příbuzných, se znalostí angličtiny je můžete bez obav jet navštívit.

seniorní pár držící britské vlaječky

>>>PŘEJÍT NA CENÍK VÝUKY ANGLIČTINY<<<

Zdroje:
prospekt: Vychutnejte si seniorská léta – http://arakops.cz
https://www.celostnimedicina.cz/seniori-a-vyziva-jak-zustat-zdravy-a-vitalni.htm
https://www.nemji.cz/faktory-ovlivnujici-zdravi-dusevni-zdravi/d-8216/p1=5774
https://www.national-geographic.cz/clanky/chcete-si-zachovat-dusevni-zdravi-odbourejte-9-navyku-a-budte-stastni-20141230.html
https://www.celostnimedicina.cz/zivot-v-pohybu.htm
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2061996-muze-joga-pomoci-proti-porucham-pameti-vedci-v-brne-sleduji-desitky-dobrovolniku
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/446057-proc-je-joga-klicem-k-lepsi-pameti.html
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/26891-rychla-chuze-je-nejlepsi-lek-pro-telo-i-dusi.html
https://is.muni.cz/th/185225/fss_m/Text_prace.pdf
http://www.spektrumzdravi.cz/rozvoj-osobnosti/cviceni-pameti-pro-seniory-pomaha-udrzet-zivotni-svezest-a-samostatnost
https://theses.cz/id/0tksfb/DP_Blahov.pdf
https://ihned.cz/c1-64120380-nejlepsim-treninkem-pameti-je-uceni-cizich-jazyku-oddaluje-i-mozkove-nemoci
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/343805-kolik-reci-znas-o-to-starnes-pomaleji.html
www.szu.cz
https://www.telc.net/tr/hakkimizda/guencel/detail/how-does-learning-a-new-language-improve-your-brain-1.html
https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/10/more-languages-better-brain/381193/
https://www.theguardian.com/education/2014/sep/04/what-happens-to-the-brain-language-learning
http://www.nbcnews.com/id/32013276/ns/health-childrens_health/t/unraveling-how-kids-become-bilingual-so-easily/

Vyplňte své údaje a přihlaste se na výuku

Hlavní Tel: 777 503 023, Email: anglickyzarok@gmail.com
Záložní Tel: 608 752 361
benefit a.s. logobenefit plus logobenefit a.s. logo

Comments are closed.